22 let na trhu autoopravárenství

Zaostřeno na podvozek

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 1+2/2018.

 

PRO ZLOM:

Zelená

Technologie

Podvozek

 

 

Zpracoval: Jaromír Martinec

Foto: Archiv společnosti KYB

 

PRO ZLOM: Prosím k nadpisu by měla přijít fotka Fiatu 500. Já našel jen tyto nekvalitní ilustráky. Prosím buď někde mrkni, nebo já dohledám a doplníme při korekturách. Kujuuu

 

Zaostřeno na podvozek

Montážní instrukce pro FIAT 500: tlumiče přední nápravy

 

Fiat 500 [10.07–], vyráběný v Polsku, je poměrně oblíbené vozidlo. Postupně se však ukázalo, že výměna tlumiče a pružin na přední nápravě u tohoto modelu není až tak jednoduchá, jak se může zdát. Je to hlavně kvůli omezenému přístupu a dalším potřebným montážním úkonům. Předpokládaný čas pro výměnu předního tlumiče u Fiatu 500 [10.07–] je přibližně 1,5 hodiny na jedné straně. Ve spolupráci s techniky společnosti KYB vám přinášíme montážní postup při výměně tlumičů přední nápravy.

 

 

<M>Montážní postup

 

Jak správně postupovat při výměně předních tlumičů u vozidla Fiat 500 [10.07–]:

 

PRO ZLOM: dál už jsou to jen popisky obr

 

 

Obr. 1: Sundejte kolo a uvolněte matku tyčky stabilizátoru.

 

Obr. 2 a 3: Sundejte kabel od snímače ABS z konzoly tlumiče.

 

Obr. 4: Opatrně sejměte jisticí segment pryžového držáku brzdové hadice. Schovejte jej na bezpečné místo pro další použití.

 

Obr. 5 a 6: Lehce zvedněte závěs kola a podpírejte jej. Pak odšroubujte oba šrouby, které připevňují tlumič na závěs kola. Závěs kola poté připevněte ke karoserii, aby nespadl.

 

Obr, 7, 8, 9: Odstraňte plastové kryty stěračů, stěrače a také plastový panel pod předním sklem.

 

Obr. 10 a 11: Uvolněte horní matici vzpěry (držte tlumič jednou rukou tak, aby nedošlo k pádu na podlahu).

Obr. 12 – 14: Vyjměte celou sestavu tlumiče z vozidla spodem podběhem kola. Umístěte ji do vhodného stahováku pružin (nejlépe s ochrannou klecí). Demontujte všechny součásti a pečlivě zkontrolujte jejich technický stav. Zapamatujte si, jak byla celé vzpěra sesazená – zejména umístění pružiny v horním uložení a v misce tlumiče. Při výměně tlumičů doporučujeme vyměnit i další související součásti, jež ovlivní jeho funkci: horní upevňovací sadu, ochranný kryt a pružinu.

 

Obr. 15 a 16: Při instalaci nového tlumiče, vinuté pružiny, horního uložení a ochranné sady se vždy ujistěte, že je pružina správně umístěna ve spodní misce tlumiče.

 

 

UPOZORNĚNÍ: Při utahování upevňovací matice pístní tyče použijte momentový klíč a utáhněte na odpovídající moment dle požadavku výrobce. Nezapomeňte na správné pořadí jednotlivých dílů sestavy. Zvláštní pozornost věnujte pozici vrchní upevňující desky pružiny v montážní sadě.

PRO ZLOM: SEM MEZI TY UPOZORNĚNÍ obr 17, 18, 19 a 20

 

 

 

 

UPOZORNĚNÍ: Nikdy si při montáži nepřidržujte pístní tyč např. kleštěmi, protože tím dokážete poškodit chromovou vrstvu. Následně se pak poškodí vícebřité těsnění a tlumič postupně vyteče. Používejte pouze vhodné nástroje určené k tomuto účelu.

 

Obr 21 – 24: Vložte tlumič spodem do vozidla, držte jej jednou rukou a připevněte pomocí matice v horním uložení. Při uvolnění závěsu vložte dva šrouby, připevňující tlumič a utáhněte je doporučeným momentem. Namontujte zpátky tyčku stabilizátoru. Upevněte brzdovou hadici s pryžovým držákem na konzole tlumiče a zajistěte jej pojistkou. Dále namontujte zpátky kabel ABS. Nyní můžete namontovat kolo.

Obr. 25: Po spuštění vozidla zpět na zem utáhněte matici horního uložení doporučeným utahovacím momentem. Namontujte plastový krycí panel stěračů, stěrače a jejich krycí plasty.

 

 

 

<M>Závěrečná doporučení:

 

Společnost KYB doporučuje výměnu tlumičů a pružin provádět vždy v páru na nápravě.

 

Po výměně tlumičů proveďte kontrolu geometrie kol.

 

 

Chcete-li vidět detailní montážní video výměny předních tlumičů u vozidla Fiat 500 [10.07–], klikněte na následující odkaz a vyberte si video ze seznamu.

www.youtube.com/KYBEurope

 

Při zpracování bylo použito materiálů společnosti KYB.