22 let na trhu autoopravárenství

Sibiřská perla

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 1+2/2019

 

 

PRO ZLOM: záhlaví

Červená

Reportáž

Paliva a maziva

 

Napsal: Jaromír Martinec

Foto: Autor a archiv společnosti Gazpromněfť-Lubricants

 

Prosím udělej to tak, ať jsou ty fotky hezky vidět – klidně větší.

 

Sibiřská perla

Sibiřské město Omsk pravděpodobně znáte především jako působiště Jaromíra Jágra v době, kdy hrál KHL. Najdete v něm však také domovskou rafinerii jednoho z největších světových zpracovatelů ropy, společnosti Gazpromněfť, a také sídlo její dceřiné společnosti, výrobce mazacích olejů Gazpromněfť-Lubricants. Za třeskuté sibiřské zimy jsme měli možnost tuto rafinerii a zařízení pro výrobu maziv navštívit.

 

Už jsme na stránkách našeho časopisu poukazovali na to, že mediální obraz Ruska tak, jak se nám jej snaží naordinovat oficiální média, nemusí vždy odpovídat realitě. Rusové jsou kulturní a vzdělaný národ, otevřený byznysu, a velmi rychle v tomto ohledu dohánějí všechny mezinárodní standardy. Návštěva rafinerie v Omsku nám tuto skutečnost jen potvrdila. Na setkání se zástupci jejího vedení z jejich strany doslova zaznělo: „Uvědomovali jsme si, že zbytečně vyvážíme velmi kvalitní surovinu bez velké přidané hodnoty. Proto jsme se přibližně před deseti lety rozhodli zásadně investovat do naší infrastruktury a technologií a vybudovat zařízení pro výrobu maziv na té nejvyšší světové úrovni.“ Výsledek je impozantní…

 

<M>Dle mezinárodních standardů

Výstavba tohoto zázemí probíhala ve dvou krocích: v roce 2012 byla dokončena část určená pro skladování vstupních produktů a hotových výrobků spolu s částí balicí linky. O dva roky později pak byla uvedena do provozu samotná mísírna produktů a na ni navazující plnicí a distribuční zázemí. Výsledkem je závod s roční kapacitou 300 tisíc tun maziv určených pro oblast průmyslu, automotive a námořních aplikací. Okamžitá skladovací kapacita činí 10 000 tun produktů, jejichž sortimentní šíře činí v této chvíli na 350 položek.

Společnost je u svých produktů držitelkou více než 250 certifikátů od předních světových výrobců, jako jsou BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, Renault, General Motors, Cummins, MAN, ZF, KAMAZ, Avtovaz, Bosch Rexroth atd., a samotný provoz v Omsku je certifikován podle aktuálních mezinárodních standardů ISO 9001, ISO 14001, ISO 16949 a OHSAS 18001.

Kromě samotných výrobních kapacit disponuje závod v Omsku rovněž veškerým potřebným zázemím, jako jsou testovací a ověřovací laboratoře.

 

<M>Gazpromněfť-Lubricants mezinárodně

Ještě než se vydáme na virtuální prohlídku závodu, přiblížíme společnost Gazpromněfť-Lubricants z pohledu její pozice na místním a mezinárodním trhu. V současnosti společnost kontroluje 26 % trhu s mazivy v Rusku a celkově operuje ve více než 50 zemích světa. V zahraničí pak má další dva vlastní výrobní závody, a to v Itálii a v Srbsku.

 

<M>Projekt G-Energy Service

Strategickým cílem společnosti pro nadcházející období není jen zvyšovat tržní podíl v zemích, kde působí, ale vybudovat vlastní autorizovanou servisní síť, která bude zákazníkům přinášet velkou přidanou hodnotu z hlediska servisu maziv, ekologie atd. Celý koncept nese název G-Energy Service a koresponduje s vlastní řadou olejů G-Energy.

 

 

Obr. 1:

Společnost Gazpromněfť-Lubricants sídlí přímo v areálu rafinerie v Omsku.

 

Obr. 2 a 3:

Vnější pohled na mísírnu maziv. Na letní fotografii na obrázku 3 vidíte zásobníky na vstupní suroviny. Provoz rafinerie na Sibiři přináší specifika v tom, že se průměrné zimní teploty pohybují mezi –20 a –30 °C, v extrémech však teploty klesají až k –50 °C. I za takových podmínek musí zařízení fungovat, a proto samotné temperování vstupních surovin je poměrně náročná část výrobního procesu.

Obr. 4:

Pohled do vlastní mísírny. Vlastní procesy míchání jednotlivých šarží ovládají operátoři z velína a vše podléhá přísné kontrole.

 

Obr. 5, 6, 7:

Tento pohled nás už přivádí do plnicí a distribuční části výroby maziv. Setkáte se tu s velkou automatizací a minimálním podílem ruční práce.

 

Obr. 8, 9, 10, 11, 12:

Na několika samostatných plnicích linkách se dle požadavků zákazníků plní do standardních obalů – od jednolitrových až po dvousetlitrové sudy.

 

Obr. 13, 14, 15:

Na plnicí linku navazují impozantní skladovací prostory, splňující nejpřísnější bezpečnostní parametry. Okamžitá skladovací kapacita činí 10 000 tun produktů v 350 sortimentních položkách.

 

Obr. 16:

Oranžové G označuje privátní řadu olejů společnosti Gazpromněfť-Lubricants G-Energy.