22 let na trhu autoopravárenství

Používání předepsaných maziv (zejména) u DSG převodovek

 

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 9/2019

 

S

PRO ZLOM: červená

Na aktuální téma

Maziva

 

Text: Ivan Sixta

Foto: Archiv redakce

 

Obr je ilustrační, kamkolif

 

 

Používání předepsaných maziv (zejména) u DSG převodovek

Následujícím článkem se ještě tematicky vracíme k letnímu dvojvydání zaměřenému na oblast paliv a maziv. Náš spolupracovník a specialista na převodovky Ivan Sixta pro vás připravil článek reflektující jeho zkušenosti s přístupem některých pracovníků autoopraven.

 

 

DSG převodovka je mechanická převodovka, kde řazení je ovládáno mechatronikou. Řazení probíhá rychle a naprosto plynule a trvá jen čtyři setiny sekundy. Tato převodovka je velmi spolehlivá, ovšem za předpokladu dodržování výměny olejů a pravidelné kontroly v servisní síti dle předpisů výrobce. Abych byl konkrétní: u DSG převodovek DQ250, DQ500 je výrobcem předepsaný interval výměny oleje (G 052 182A2) po 60 tisících kilometrech. Při výměně oleje u DQ250 jde o náplň o objemu 5,8–6 litrů + filtr. U DQ500 jde o náplň (nová 7,1 l) při výměně cca 5,5 l (filtr se nemění).

Sedmistupňová převodovka DSG – DQ200 předepsanou výměnu oleje nemá, což hodnotím jako chybu. Olej rozhodně doporučuji měnit vždy po 120 tisících km. Proč? Tato převodovka totiž používá stejný olej jako mechanické převodovky, u kterých by se měl měnit olej právě po 120 tisících kilometrech nebo třech letech. Samozřejmě záleží, jakým způsobem je auto provozováno a k jakým účelům využíváno. V režimu krátkodobých jízd olej degraduje vzdušnou vlhkostí a tím ztrácí mazací vlastnosti. Stejně tak při menších nájezdech působením času olej degraduje – nezapomínejme, že jde o minerální olej. Ideální časový interval výměny převodového oleje je tedy tři roky. Žádný doživotní olej neexistuje. Ještě pro upřesnění – sedmistupňová DSG má olejovou náplň o objemu pouhé dva litry, protože mechatronika má vlastní kapalinu, která je doživotní a nemění se.

 

<M>Je třeba měnit olej

Zásadním faktorem pro prodloužení životnosti mechanických, automatických nebo DSG převodovek je pravidelná výměna oleje, což je u DSG převodovek naprosto klíčové zejména u šestistupňové varianty. A zdůrazňuji, že DSG převodovky potřebují vždy pouze originální olej předepsaný výrobcem, žádné náhrady. Jsou zde prodejci, kteří nabízí olej do DSG převodovek, nicméně tyto oleje nejsou schváleny koncernem VW. Pokud takový olej použijete a v rámci záruční doby dojde k poruše převodovky, nebude vám uznána žádná záruka.

Od určité doby je u mechanických převodovek koncernu VW používán již jen jeden olej – (polosyntetický) G 052 527A2 – do všech mechanických převodovek a nesmí být zaměněn za starý typ oleje (minerál nebo syntetika).

 

<M>Převodovka mechanická 

5°MQ100 – od KT

5°MQ200 – od KT 45/2013 6°MQ200 – od KT 22/2014

5°MQ250 – od KT 15/2013 6°MQ250 – od KT 15/2013

6°MQ350 – od KT 45/2013

 

<M>Ještě krátce k mazivům

Pokud výrobce vozidel předepisuje určitý druh maziva podle svého objednacího čísla, doporučuji to striktně dodržet. Žádné náhrady neexistují, a hlavně neposlouchejte různé zaručené informace na fórech, internetových diskusích atd. Například na mazání hnací hřídele převodovky nebo kluzného čepu páky spojky se používá pouze jedno teplotní mazivo, a to obj. číslo G 000 100, které používají společnosti Sachs, LUK, Valeo. Žádné jiné mazivo nevydrží teploty od spojkového mechanismu.

<M>Závěr

Nikdy se nenechte různými výrobci či dealery přesvědčit, že jejich mazivo nebo olej odpovídá normě (kdo ví, co vůbec norma na oleji znamená) anebo že jsou schváleny výrobcem vozidla. Vždy požadujte certifikát nebo schválení výrobce vozidla. Nikdo vám jej nedá, protože neexistuje. Znovu opakuji, žádný doživotní olej v převodovkách neexistuje. Originál nemusíte použít pouze tehdy, pokud sám výrobce vozidla deklaruje alternativu maziva nebo např. viskozitní třídy. Pak použijte to, co je vám doporučeno.

 

 

HLASKA DO TEXTU

Zdůrazňuji, že DSG převodovky potřebují vždy pouze originální olej předepsaný výrobcem, žádné náhrady. Jsou zde prodejci, kteří nabízejí olej do DSG převodovek, nicméně tyto oleje nejsou schváleny koncernem VW. Pokud takový olej použijete a v rámci záruční doby dojde k poruše převodovky, nebude vám uznána žádná záruka.