22 let na trhu autoopravárenství

Pětadvacetiletý Autoopravář junior

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 5/2019

 

<str 12-13, prosim logo Junior>

<cervena>

 

Na aktuální téma

soutěž

 

Text: Luboš Švamberg

Foto: autor

 

Pětadvacetiletý Autoopravář junior

Již čtvrt století se utkávají nejlepší žáci ze škol s automobilními obory v soutěži Autoopravář junior. Vyvrcholením je pak celostátní finále, které stejně jako několik předchozích ročníků hostilo Service Training Centrum ŠKODA AUTO a.s. v Kosmonosech. Tentokrát se finále konalo ve dnech 15.–17. dubna 2019.

 

Hlavním organizátorem byla Integrovaná střední škola automobilní Brno, která se spolu s dalšími školami podílí na kompletní přípravě soutěže. Hlavním partnerem finále je pak ŠKODA AUTO, která poskytuje kompletní technické i technologické vybavení a zajišťuje také odborný dohled spolu s dalšími partnery. Pro soutěžící byl připraven rovněž bohatý doprovodný program – prohlídka ŠKODA Muzea a závodu ŠKODA AUTO a.s. a dále návštěva pivovaru Klášter a Leteckého muzea Metoděje Vlacha.

 

Nelehká cesta k vítězství

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: Automechanik, Karosář, Autolakýrník a Autotronik. Jako příklad mapující náročnost soutěže jsme vybrali kategorii Karosář. Po úvodní, teoretické části následovala poznávací část s jedenácti úkoly.

V závěrečné praktické části čekalo soutěžící deset úkolů: oprava karosářského dílu (metoda PDR), demontáž karosářského dílu, zhotovení karosářského dílu, bodové svařování karosářských dílů, zhotovení výrobku dle výkresové dokumentace, svařování materiálu v ochranné atmosféře metodou MIG, MAG, oprava deformovaného dílu Škoda, lepení plastů technologií Würth, oprava prasklin autoskel technologií Würth a lícování karoserie Škoda.

 

Blahopřání vítězům

Za naši redakci blahopřejeme nejen vítězům, ale všem, kteří se zúčastnili soutěže od základních kol. Zároveň vyzdvihujeme práci celého organizačního týmu z pořádajících škol a také partnery soutěže za jejich ocenění soutěžících.

 

<toto prosim do vyrazneho ramecku s fotkou Rozhovor>

Mezi vítěznou trojicí karosářů se na stříbrné příčce umístila Denisa Rakovska ze SŠTO, Havířov-Šumbark. Krátce po dekorování se nám svěřila se svými pocity:

„Nejdřív jsem byla dost nervózní, ale v průběhu soutěže ze mě tréma spadla, protože jsem věděla, že hodně úkolů jsem udělala dobře, a proto jsem byla nakonec úplně klidná. Při předávání cen jsem pak byla nejšťastnější. Samotná soutěž byla velmi náročná nejen psychicky, ale i fyzicky, vždyť ‚můj‘ obor karosář je spíše chlapská záležitost. Složitá byla i poznávací část, kdy bylo potřeba označit jednotlivé části přesným názvoslovím, které se ve vžité praxi někdy dost liší. Během studia chodím na praxi do jednoho autoservisu, kde je vše trochu jiné oproti teorii ve škole. Dokonce mi tady nabídli po škole místo, což mě hodně těší. Jinak mám naštěstí již dost zkušeností, protože se s přítelem už dlouho ‚motáme‘ okolo aut a jejich oprav. Také se mi podařilo získat důvěru mnoha spolužáků, kterým jsem schopna odborně poradit, pokud něco neznají. Ze začátku mě sice moc nebrali, ale teď na mě nedají dopustit. Závěrem chci poděkovat škole a všem pedagogům za to, že mě tak dobře připravili, všem příznivcům, kteří mi fandili, a v neposlední řadě rodičům i příteli, kteří mě hodně podporují.“

 

 

 

 

Pořadí Jméno Škola Získal(a) bodů Max. bodů
Kategorie Automechanik
1 Lukáš Holub SOŠ a SOU Nymburk 346 420
2 Pavel Bohatý SPŠ dopravní, Plzeň 335 420
3 Bohumil Nováček SŠ PTA Jihlava 324 420
Kategorie Karosář
1 David Mottl SPŠ dopravní, Plzeň 380 440
2 Denisa Rakovska SŠTO, Havířov-Šumbark 376 440
3 David Měkota ŠKODA AUTO a.s., SOU strojírenské, Mladá Boleslav 368 440
Kategorie Autolakýrník
1 Thanh Binh Nguyen SŠ PTA Jihlava 261,7 300
2 Richard Ulman ISŠ Vysoké nad Jizerou 260,5 300
3 Volodymyr Sabadosh SŠ automobilní a informatiky, Praha-Hostivař 248,2 300
Kategorie Autotronik
1 Luboš Hřebec ISŠA Brno 349 420
2 David Mokroš VOŠ a SŠ automobilní, Zábřeh 343 420
3 Jan Kučera ISŠ Vysoké nad Jizerou 328 420

Výsledková listina s prvními třemi finalisty v každé kategorii soutěže Autoopravář junior 2019.

 

<Popisky obr. – ty budou bez cisel, pouze s popiskami>

Obr tricka: Jedním z důležitých partnerů soutěže je i společnost Porsche Česká republika, jejíž zástupci se aktivně podílejí také na přípravě i zdárném průběhu celé akce. Na snímku je karosářská skupina s jednotnými tričky, která pro celou soutěž zajistil právě tento partner.