25 let na trhu autoopravárenství

Budoucnost je tady: Experience Bosch

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 10/2019

<prosim logo Bosch>

 

<cervena>

Na aktuální téma

Vybavení servisů

 

Zpracoval: Luboš Švamberg

Foto: společnost Bosch

 

Budoucnost je tady:

 

Experience Bosch

 

Vzdálená diagnostika, konektivita, komfortní systémy, autonomní řízení, alternativní pohony vozidel a také ekologie nebo měření emisí – to jsou oblasti, o kterých se stále více mluví i píše. Rozhodli jsme se proto, že tyto informace budeme v pravidelném seriálu přinášet i vám, našim čtenářům.

 

V rámci tiskové konference Bosch Group ČR 2019 proběhlo kromě představení výsledků a dalších zajímavých informací také představení novinek a inovací. Z rozsáhlého sortimentu jednotlivých divizí jsme vybrali inovace ze sortimentu profesionálního ručního nářadí.

 

<M> X-LOCK

X-LOCK je nový dvoudílný systém pro výměnu příslušenství k úhlovým bruskám jediným cvaknutím. Rozhraní hlavy brusky a příslušenství ve tvaru X umožňuje snadné a bezpracné uchycení. Namísto toho, abyste se museli držet klasických kroků, které vyžadují značné úsilí a další díly, které se mohou ztratit (upínací matice, příruby a klíče), zvládnete v tomto systému vyměnit nástroj mnohem jednodušeji během několika sekund. Pouze položíte kotouč na upínání X-LOCK, zacvaknete jej – a můžete pracovat. Zvuk při zacvaknutí oznámí, že nástroj je správně upnutý a že spolehlivě drží. Při výměně kotouče jej jednoduše odepnete páčkou a vyjmete. Díky absenci upínací matice spolehlivě brousíte bez možného poškození povrchu. Systém dále zajišťuje, že kotouče, u kterých hraje směr důležitou roli (třeba diamantové řezací kotouče), jsou vždy nasazeny správně.

 

Téměř veškeré příslušenství systému je zpětně kompatibilní a lze jej použít na úhlových bruskách s klasickými upínacími systémy. Výjimkou je příslušenství, které bylo dříve opatřeno závitem, jako například diamantové děrovky (použití za sucha) nebo hrncové a kotoučové kartáče.

 

<M1> Zvýšená bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Bezpečnost zvyšují funkce zajišťované pomocí zabudovaných snímačů. Funkce „Drop Control“ zastaví motor v okamžiku, kdy nástroj spadne na zem, zatímco funkce „KickBack Control“ zastaví motor při náhlém zablokování úhlové brusky, například při zaseknutí kotouče. Některé modely jsou také vybaveny speciálním bezpečnostním spínačem a brzdou „X-Brake“. Funkce brzdy zajišťuje, že se kotouč zcela zastaví do jedné sekundy po vypnutí nářadí. Existují také verze s měkkým startem, ochranou před opakovaným startem a pomocnou rukojetí s tlumením vibrací.

Úhlové brusky s napájením 230 V KickBack Control Vibration Control Volba otáček
GWX 9-125 S Professional X X
GWX 10-125 Professional
GWX 13-125 S Professional X X X
GWX 14-125 Professional
GWX 17-125 S Professional X X X
GWX 19-125 S Professional X X X

Tabulka 1: Přehled funkcí síťově napájených brusek.

 

Akumulátorové úhlové brusky 18 voltů KickBack Control, Drop Control, Vibration Control, X-Brake Volba otáček Speciální bezpečnostní spínač

 

GWX 18V-10 C Professional X
GWX 18V-10 SC Professional X X
GWX 18V-10 SC Professional X X
GWX 18V-10 PC Professional X X
GWX 18V-10 PSC Professional X X X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabulka 2: Přehled funkcí brusek s akumulátorovým napájením.

 

K dostání je jedenáct malých úhlových brusek X-LOCK: šest modelů napájených 230 V s výkonem od 900 do 1 900 wattů a pět akumulátorových modelů s 18voltovými akumulátory. Neméně důležité jsou kotouče s průměrem 115 a 125 milimetrů. Tento rozsah pokrývá všechny oblasti aplikací – řezání, broušení, frézování, odstraňování rzi, hrubování.

 

<M1> Komplexní rozsah příslušenství pro každou aplikaci

Více než 130 druhů nástrojů systému X-LOCK zahrnuje pestrou paletu řezacích, hrubovacích, fíbrových, SCM a lamelových kotoučů a také třeba hrncových a kotoučových kartáčů. Při práci s kamenem, betonem nebo dlaždicemi jsou k dostání diamantové řezací kotouče, diamantové děrovky (použití za sucha) a diamantové frézy. Kromě toho je pro řezání dřeva obsahujícího hřebíky, pro řezání plastu a kompozitních nebo sádrokartonových stavebních materiálů k dispozici karbidový víceúčelový řezací kotouč „Carbide Multi Wheel“.

 

Zpracování kovu, např.

•Řezací kotouč X-LOCK Expert for Inox a Metal, průměr 125 x 1 x 22,23 mm

•Hrubovací kotouč X-LOCK Expert for Metal, průměr 125 x 6 mm x 22,23 mm

•Fíbrový kotouč X-LOCK Expert for Metal, průměr 125 mm, G 60, R444

•Lamelový kotouč X-LOCK Best for Metal, průměr 125 x 22,23 mm, G 40, X571, lomené provedení

•Hrncový kartáč X-LOCK Heavy for Metal se spletenými dráty, průměr 75 mm, ocel, 0,5 mm

Opracování kamene, betonu, dlaždic, např.

•Diamantový řezací kotouč X-LOCK Standard for Universal, průměr 125 x 2,0 x 10 x 22,23 mm

•Diamantový řezací kotouč X-LOCK Best for Ceramic Extraclean Turbo, průměr 125 x 1,4 x 7 x 22,23 mm

•Diamantová děrovka Dry Speed X-LOCK Best for Ceramic, průměr 68 mm

•Diamantová fréza X-LOCK, průměr 20 mm

Příslušenství pro zvláštní aplikace, např.

•Víceúčelový karbidový kotouč X-LOCK Carbide Multi Wheel, průměr 125 x 1 x 22,23mm

•Kotouč pro řezání různých materiálů X-LOCK Multi Construction, průměr 125x 1 x 22,23 mm

Tabulka 3: Výběr příslušenství kompatibilního se systémem X-LOCK.

 

 

 

 

 

 

<M> Bosch ProCORE18V

Pro napájení akumulátorových modelů profesionálního ručního nářadí slouží zcela nová výkonová třída kompaktních 18voltových akumulátorů ProCORE18V s kapacitami 4.0, 8.0 a 12.0 Ah. Výsledkem kombinace nové generace článků s vyšší kapacitou a provedením akumulátorů s vylepšenou technologií CoolPack dodává akumulátor vyšší výkon. Například verze 8.0 Ah ProCORE18V nabízí zhruba o 90 procent vyšší výkon než standardní 18voltové akumulátory.

 

<M1> Akumulátory ProCORE18V „Compact“, „Performance“ a „Endurance“

Akumulátor „Compact“ ProCORE18V 4.0 Ah má jedinou vrstvu díky novým článkům s vyšší kapacitou. Je tedy mnohem menší a lehčí než standardní dvouvrstvá verze 4.0 Ah, ale nabízí stejný výkon. To usnadňuje třeba práce prováděné nad hlavou, kde každý gram hmotnosti hraje svou roli. Verze „Performance“ ProCORE18V 8.0 Ah je vhodná pro širší spektrum aplikací, včetně výkonově náročných úkolů. Její výkon je srovnatelný s výkonem napájecího zdroje s 1 600 watty. Pro obzvláště intenzivní aplikace s akumulátorovými vrtacími kladivy, úhlovými bruskami nebo kotoučovými pilami je k dispozici model „Endurance“ ProCORE18V 12.0 Ah.

 

<M1> Delší životnost díky vylepšené technologii CoolPack

Akumulátory vybavené technologií CoolPack mají podstatně delší životnost než běžné typy. Umožňují proto provádět práce s požadavkem vysokého výkonu po dlouhou dobu. Rozptyl tepla je lépe optimalizován v důsledku interakce mezi několika součástmi: Pouzdro a chladicí prvky uvnitř, které zcela obklopují každý jednotlivý článek, jsou vyrobeny z polyethylenu s vysokou hustotou. Materiál a speciální konstrukce, jejichž cílem je zvětšení povrchové plochy, umožňují lepší odvod tepla. Kromě toho je akumulátor navržen bez jakýchkoliv mezer, což rovněž přispívá k dokonalejšímu odvodu tepla. Vylepšené konektory článků z mědi navíc poskytují nižší odpor a tím i vyšší výkon.

 

<M1> Plná kompatibilita se stávající řadou

Všechny akumulátory řady ProCORE18V jsou součástí systému „Flexible Power System“ od společnosti Bosch. Ten zaručuje kompatibilitu s veškerým novým a stávajícím elektrickým nářadím a nabíječkami akumulátorů ve stejné napěťové třídě.

 

 

 

  GBA ProCORE18V

4.0 Ah

GBA ProCORE18V

8.0 Ah

(nahrazuje 7.0 Ah Pro- CORE18V)

GBA ProCORE18V

12.0 Ah

Napětí/kapacita akumulátoru 18 V/4.0 Ah 18 V/8.0 Ah 18 V/12.0 Ah
Hmotnost 0,55 kg 1,01 kg 1,43 kg
Rozměry (d× š × v) 117 × 77 ×47 mm 117 × 77 × 69 mm 117 × 77 × 91 mm
Doba nabíjení s GAL 18V-60 C Professional 80/100 % cca 30/45 minut cca 35/50 minut cca 35/55 minut

Tabulka 4: Specifikace akumulátorů řady ProCORE18V.

 

<M> GAL 18V-160 C Professional

Pro nabíjení zmíněných akumulátorů je určen nový model nabíječky pro 18voltové akumulátory. Disponuje nabíjecím proudem 16 ampér a například akumulátor ProCORE18V 12.0 Ah nabije na 80 procent za 35 minut. To je dvakrát rychleji než v případě nabíječky GAL 1880 Professional. Nová verze navíc jako první na světě nabízí unikátní funkci konektivity. Řemeslníci ji tak mohou jednoduše spárovat se svým smartphonem pomocí aplikace Bosch Toolbox a poté jsou informováni například o zbývajícím čase nabíjení a stavu akumulátoru. Navíc si mohou vybrat ze čtyř různých režimů nabíjení – od velmi šetrného režimu k ochraně akumulátoru až po superrychlé nabíjení. Například v režimu „Power Boost“ je možné akumulátor dobít na polovinu ve velmi krátkém čase.

 

Specifikace  
Napětí akumulátoru 18 V
Nabíjecí proud 16 A
Rozměry (d × š × v) 195× 123 × 85 mm
Konektivita Ano
Hmotnost 0,75 kg

Tabulka 5: Specifikace nabíječky GAL 18V-160 C Professional.

 

Při zpracování bylo využito materiálů společnosti Robert Bosch.

 

<Popisky obr:>

Obr. 1: Úhlové brusky se systémem X-LOCK.

 

Obr. 2: Díky absenci upínací matice lze brousit bez poškození povrchu.

 

Obr. 3: Ukázka sortimentu příslušenství pro úhlové brusky.

 

Obr. 4: Nová řada profesionálních akumulátorů ProCORE18V.

 

Obr. 5: Akumulátory ProCORE18V jsou určeny pro rozsáhlý sortiment kompatibilního ručního akumulátorového nářadí z řady Bosch Professional.

 

Obr. 6: Nabíječka GAL 18V-160 C Professional s možností konektivity.