22 let na trhu autoopravárenství

Budoucnost je tady (12)

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 5/2019

 

<prosim obe loga – Moon + PorscheCR>

 

<cervena>

Na aktuální téma

Elektromobilita

 

Zpracoval: Luboš Švamberg

Foto: archiv společnosti Porsche Česká republika s.r.o.

 

Budoucnost je tady – 12

 

Projekt Moon

 

Vzdálená diagnostika, konektivita, komfortní systémy, autonomní řízení, alternativní pohony vozidel a také ekologie nebo měření emisí – to jsou oblasti, o kterých se stále více mluví i píše. Rozhodli jsme se proto, že tyto informace budeme v pravidelném seriálu přinášet i vám, našim čtenářům.

 

V souladu se strategií koncernu Volkswagen se společnost Porsche Česká republika již několik let systematicky věnuje osvětě a podpoře elektromobility s cílem připravit se na nové emisní limity. Toto úsilí se v loňském roce zúročilo v podobě výrazného zvýšení prodeje modelu Volkswagen e-Golf, který se s 260 registracemi stal nejprodávanějším elektromobilem na českém trhu, a značka Volkswagen, nabízející ještě model e-Up!, získala v tomto segmentu 49,8% podíl. V závěru loňského roku byl na český trh uveden lehký užitkový vůz Volkswagen e-Crafter a nedávno byl zahájen prodej prémiového SUV Audi e-tron. Příští rok bude ve znamení modelové ofenzivy, jejímž nosným pilířem bude zcela nová rodina elektromobilů Volkswagen ID s mimořádně dlouhým dojezdem a praktickou využitelností v každodenním provozu.

 

Projekt Moon

Značku MOON vytvořila společnost ALLMOBIL, která je stejně jako Porsche Česká republika dceřinou firmou společnosti Porsche Holding Salzburg. Česká republika je jednou z pěti pilotních zemí, v nichž je značka MOON uváděna na trh.

 

Systémy MOON pracují s precizním elektronickým řízením, které optimalizuje spotřebu elektrické energie i dosahovaný nabíjecí výkon. Mezi jejich přednosti patří také kompaktní konstrukce, jednoduchá montáž a snadné ovládání. Zákazník obdrží kompletní řešení z jedné ruky, které bude zahrnovat poradenství, kontrolu stavu elektrické sítě před montáží, přípravu infrastruktury na montáž, montáž a zprovoznění zařízení, servisní podporu a údržbu a také administrativní podporu.

 

Tento projekt nabízí dealerům i zákazníkům nejmodernější nabíjecí infrastrukturu, zahrnující nejen samotné nabíječky různých výkonů a typů, ale i bateriová úložiště a různé možnosti udržitelných dodávek energie, včetně fotovoltaiky. Zákazník si tak bude moci již při objednání nového elektromobilu zvolit sofistikovaný nabíjecí systém ovládaný přes aplikaci. Modely Audi e-tron a e-tron Sportback využívají komponenty modulární platformy Audi pro vozy s motorem uloženým podélně a s elektrickým pohonem všech kol quattro. Řešením budoucnosti je kompatibilita s rychlým nabíjením o výkonu až 300 kW, dlouhý dojezd a použití zajímavých inovativních technologií.

 

Moon v České republice

Spuštěním projektu MOON logicky navazuje společnost Porsche Česká republika na vynikající obchodní úspěchy v tomto segmentu. V loňském roce byl každý druhý elektromobil, nově registrovaný v České republice, značky Volkswagen. Díky tomu bude ve spolupráci se svou prodejní a servisní sítí nabízet zákazníkům nejen inovativní elektromobily, ale také nejmodernější nabíjecí techniku a další související zařízení z širokého portfolia značky MOON. Specialisté pomohou zákazníkovi vybrat nejvhodnější řešení na základě jeho požadavků již při objednání nového elektromobilu.

 

Ucelená nabídka Moon pro elektromobilitu

Komplexní nabídka značky MOON pro soukromé i veřejné využití sahá od elektronicky řízeného kabelu pro nabíjení střídavým proudem a výkonem až 22 kW přes nástěnné nabíječky, domácí akumulátorové systémy a fotovoltaické nabíjecí systémy až po zařízení pro rychlé nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 300 kW. Sofistikovaná nabíjecí zařízení mohou být komfortně ovládána i na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

 

Produktová řada značky MOON zahrnuje nástěnné nabíječky MOON Wallbox ve třech různých variantách Basic, Connect a Community pro nabíjení střídavým proudem o výkonu 3,6 až 2×22 kW. Pro domácí nabíjení i nabíjení na cestách je určena sada MOON2Go Complete Set AC 22 kW. Především pro firemní použití jsou koncipovány nabíjecí stojany MOON AC Charger s nabíjecím výkonem až 2×22 kW. Segment rychlého nabíjení stejnosměrným proudem pokrývají produkty MOON Power Charger DC 24 a MOON Power Charger DC 75-300, u nichž číselná část označení udává nejvyšší výkon nabíjení.

 

<Popisky obr:>

Obr. 1: MOON Wallbox umožňuje vyšší nabíjecí výkon a účinnost než běžná zásuvka v domácnosti (maximální nabíjecí výkon 22 kW/32 A, nabíjecí kabel typ 2 dle EN 62196-1 a EN 62196-2, zabudovaná čtečka RFID a modul GSM, komunikace s backend přes Mifare Ultralight a Mifare Desfire).

 

Obr. 2: MOON2Go obsahuje mobilní nabíječku s funkcí Plug & Play a tři různé adaptéry (nabíjecí výkon do 22 kW, automatické rozpoznání adaptéru, možnost ovládání pomocí aplikace v mobilu).

 

Obr. 3: MOON Power pracuje s technologií Alpitronic Hypercharger Technology. Nabíjí stejnosměrným proudem a maximálním nabíjecím výkonem až 300 kW. Možnost připojení standardních kabelů i aktivně chlazeného kabelu CCS podle IEC 62196. Volitelně zástrčka CHAdeMO.

 

Obr. 4: MOON Homestoragell zajišťuje skladování elektřiny pro domácnosti. Kapacita akumulátorů 5–15 kWh, nabití na 90 % kapacity 2,5 až 3,5 hodiny, předpokládaná životnost 20 let (10 000 nabíjecích cyklů a 10 let záruka), plně integrovaný třífázový systém „All-in-One“, může být kombinováno se všemi fotovoltaickými systémy.