25 let na trhu autoopravárenství

Analyzátory chladiv autoklimatizací

Pokračování článku najdete v časopisu AutoEXPERT 5/2020

 

<prosim razitko Téma měsíce>

 

<obrazky prosim co největší>

 

<cervena>

Přehledy segmentů trhu

Klimatizační technika

 

Zpracoval: Luboš Švamberg

Foto: archiv jednotlivých společností

 

Analyzátory chladiv autoklimatizací

 

Vážení čtenáři, v tomto přehledu vám představíme možnosti analýzy chladiv pro autoklimatizace. Tu je možné provádět pomocí analyzátoru (Refrigerant Identifier) v podobě samostatného externího přístroje nebo interním analyzátorem, který je součástí zařízení pro údržbu klimatizací (plničky), případně jej lze dodatečně vestavět.

 

Analyzátor chladiva, ať už je externí, nebo interní, je dnes nezbytnou součástí vybavení autoservisu, který provádí servis nebo údržbu klimatizace vozidla. Při kontaminaci (smíchání) nového typu chladiva R1234yf s chladivem R134a dojde k jeho znehodnocení ve vnitřní tlakové nádobě přístroje údržby klimatizace a následnému znečištění (zničení filtrů) v přístroji. Navíc není zaručen správný výkon (účinnost) klimatizace ve vozidle a také je možné poškození celého okruhu klimatizace. Analyzátory proto chrání nejen servis, ale i jeho zaměstnance před případným poškozením systému klimatizace vozidla zákazníka.

 

<prosim oddelit>

—————————————————————————————————————–

Dále následuje redakčně upravený popis vybraných možností vybavení pro analýzu chladiv vozidel tak, jak nám jej zúčastněné společnosti poskytly.

 

ACI – Auto Components International, s. r. o. <sem prosim logo ACI>

www.aci.cz

 

V sortimentu pro analýzu chladiva najdete tři různé samostatné analyzátory i analyzátory určené pro instalaci do plniček klimatizací a také plničky s integrovaným analyzátorem. Dále to jsou přípravky pro vizuální kontrolu stavu náplně klimatizačního okruhu.

 

<M> Samostatné analyzátory

AC 5797Q R134a T-Line (obr. 1)

– určený jak pro analýzu chladiva v servisovaném vozidle, tak v láhvi

– slouží pro rychlý test chladiva, neposkytuje rozbor

– výsledek testu je „ano“ (chladivo je čisté, tzn. čistota je > 95 %), „ne“ (chladivo je kontaminované nebo nejde o chladivo)

 

AC 5798Q R1234yf T-Line (obr. 2)

– analyzuje chladiva v servisovaném vozidle i v láhvi

– určený pro rychlý test chladiva, neposkytuje rozbor

– výsledek testu je „ano“ (chladivo je čisté, tzn. čistota je > 95 %), „ne“ (chladivo je kontaminované nebo nejde o chladivo)

 

AC 5794Q R134a/R1234yf NEUTRONICS LEGEND (obr. 3)

– špičkový analyzátor chladiva, poskytující detailní informace o testovaném chladivu

– určený pro chladiva R134a, R1234yf

– umí analyzovat chladiva v servisovaném vozidle i v nádobě

– výsledkem testu je procentuální čistota chladiva a procentuální obsah nežádoucích příměsí

– možnost doplnění o tiskárnu s možností tisku protokolu

 

<M> Plničky s možností vestavby analyzátoru

V nabídce jsou moduly analyzátorů pro dodatečnou instalaci do plniček BRAIN BEE a Valeo.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

Ve všech případech jde o plně integrované analyzátory, které se ovládají pomoci softwaru plničky. Analýza probíhá automaticky před odsátím chladiva z vozu nebo z láhve. V případě detekce příměsí či nesprávného typu chladiva dojde k zastavení odsávání a upozornění obsluhy.

 

AC 2168 BRAIN BEE 6000 PLUS PROFI (pro R1234yf s tiskárnou, s analyzátorem chladiva):

Všechny funkce jsou plně automatizovány kromě plnění nového oleje, které se provede manuálně stiskem tlačítka. Tato plnička nemá speciální nádobku na UV barvivo.

 

AC 2166 BRAIN BEE MULTIGAS 8500 PLUS PROFI (pro R1234yf s analyzátorem chladiva):

Automaticky provádí vakuový test těsnosti, vstřikování oleje, odloučení oleje, vstřikování UV barviva a plnění chladivem. Obsahuje elektronickou uživatelskou databanku, integrovanou tiskárnu a vyhřívaný zásobník chladiva.

 

AC 2172 BRAIN BEE AIR-NEX 9450 (pro R1234yf s analyzátorem chladiva):

Plně automatická plnička klimatizace (obr. 4).

 

<M> Další související nářadí

AC 5736 přípravek pro vizuální kontrolu stavu náplně klimatizačního okruhu R1234yf.

AC 5737 přípravek pro vizuální kontrolu stavu náplně klimatizačního okruhu R134a (obr. 5).

Není to analyzátor ve smyslu elektronického rozboru, ale slouží pro vizuální analýzu chladiva. Dokáže zachránit plničku před nasátím znečištěného chladiva (např. chladivo s utěsňovači atp.).

 

AC 5917 sada pro identifikaci POE/PAG oleje

Důležitý pomocník v případě, že technik neví, zda je ve vozidle použit POE nebo PAG olej, vhodný zejména při plnění klimatizací u hybridních vozidel (obr. 6).

—————————————————————————————————————–

 

AD TECHNIK, s.r.o. <sem prosim logo AD_Technik>

www.adtechnik.cz

 

<M> Samostatné analyzátory

Osvědčily se jednoduché identifikátory výrobce Waeco (obr. 7 a obr. 8). Jsou ideální pro rychlé a spolehlivé ověření kvality chladiva ještě před tím, než je vozidlo připojeno k servisnímu zařízení. Indikují nezkondenzovatelné plyny v chladivu. Dále se vyznačují jednoduchou obsluhou, vysokou mechanickou odolností a zároveň rychlostí, přesností a opakovatelností testu, rovněž splňují VDA standardy. Napájí se z akumulátoru vozidla.

 

<M> Plničky s možností vestavby analyzátoru

Výrobce ISC

Tradiční italský výrobce nabízí skvělý poměr ceny a užitné hodnoty a k tomu dlouholetou spolehlivost. Pro R1234yf dodává tři modely rozšiřitelné o interní analyzátor chladiva. ICE GARD ORO (obr. 9) je nejvyšší model v nabídce ISC s přesným dvoufázovým plněním chladiva do systému. Je připraven pro snadné přepínání mezi olejem pro konvenční a hybridní vozidla a má plně grafický displej s plnohodnotnou klávesnicí.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

WAECO ASC 5500 GRPA (obr. 10) nabízí standardně integrovaný analyzátor v kombinaci s Low Emission konceptem s regenerací odsátého chladiva přesahující 99 %.

 

Vlastnosti přístroje:

Regenerace až pěti vozidel za hodinu s více než 99% účinností

Příkon kompresoru 0,32 kW

Interní zásobník 16 kg

Automatické řízení procesu včetně plnění oleje a UV barviva

Integrovaná tiskárna

Integrovaný analyzátor chladiva

 

—————————————————————————————————————–

 

APM Automotive s.r.o. <sem prosim logo APM>

www.apm.cz

Nabídka obsahuje rozsáhlý program přístrojů pro servis klimatizací, který je zahrnutý také v pravidelně aktualizovaném katalogu servisního vybavení.

 

<M> Samostatné analyzátory

NEUTRONICS Mini ID (obj. č. KLI09017021). Tento kompaktní tester (obr. 11) stačí přes rychlospojku napojit na servisní port vozidla, pomocí balonku jednoduše nasát chladivo a LED diody během chvíle zobrazí výsledky.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

Základ nabídky pro A/C systémy tvoří hned několik modelů plniček chladiva, mezi kterými nechybí ani plně automatická plnička WIGAM 200/4 A (obr. 12) s integrovaným analyzátorem plynu (obj. č. KLI13003089). Tato plnička pro chladivo R1234yf umožňuje řadu plně automatizovaných procesů při údržbě klimatizace a je vhodná také pro servis hybridních vozidel. Přístroj je dodáván kompletně s celým setem příslušenství (hadice, rychlospojky apod.).

 

Uvedené i další produkty pro servis A/C systému jsou pouze obchodním zbožím, takže součástí nejsou služby, jako je půjčování, případně provádění analýzy. S výběrem správného přístroje přímo pro potřeby servisu pomohou technicko-prodejní specialisté konceptu AutoPROFITEAM.

 

—————————————————————————————————————–

 

LKQ CZ <sem prosim logo LKQ q logo AutoKelly, + logo ELIT v poměru podle Novinek nebo Spektra v AE 4/2020>

www.autokelly.cz

www.elit.cz

 

<M> Samostatné analyzátory

Jde o samostatné a nezávislé přístroje značek Starline (obr. 13) a Bosch a vlastní tiskárnou. Jejich výhodou je použitelnost s jakoukoliv plničkou klimatizací. Díky zjištění chladiva nehrozí blokace plničky a pro detekci stačí několik gramů, a ne běžné větší množství chladiva, které je jinak potřeba nasát do hadic plničky.

 

<M> Plničky s možností vestavby analyzátoru

Principiálně se vestavné analyzátory značek Starline a Bosch neodlišují od externího analyzátoru, jejich konstrukce umožňuje dodatečné zabudování do plničky klimatizací.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

STARLINE HANDY PLUS

Tato řada je určena nejen pro servisy, které se nově seznamují s touto problematikou, ale i pro zkušené uživatele. Zaujme systémem MultiOil (plnička obsahuje tři nádoby na nový, použitý nebo hybridní olej) a funkcí automatického vnitřního proplachu při změně typu oleje.

 

TEXA Konfort 712R je dodávána ve dvou provedeních. Pro starší typ chladiva (R134a) i pro nový typ chladiva (R1234yf), je možné vybrat si plničku s analyzátorem chladiva nebo bez něj s možností dokoupení tiskárny. Plnička nabízí plně automatický provozní režim nebo měření množství odsátého oleje a obsahuje databázi osobních a lehkých užitkových vozidel.

 

BOSCH ANDIAMO (modelové označení BOSCH ACS 863) je plně automatické servisní zařízení pro chladivo R-1234yf a plně kompatibilní s klimatizačními systémy hybridních vozidel, splňuje normy SAE a předpisy pro EU (obr. 14). Má výkon vakuové pumpy 170 l/min a objem nádoby 19,5kg/21,5 kg, tiskárna je součástí. Nabízí automatické vstřikování oleje s elektronickou váhou a funkci automatického vnitřního proplachu při změně typu oleje.

 

—————————————————————————————————————–

 

Siems a Klein, spol. s.r.o. <sem prosim logo SiemKlein>

www.siems-klein.cz

 

Kromě níže uvedených typů nabízí tato společnost plničky klimatizací na předchozí typ chladiva R134a od renomovaných výrobců Robinair, Beissbarth a plničky Texa pro chladivo R744 (CO2).

 

<M> Samostatné analyzátory

ROBINAIR 1234-IDV

Samostatný identifikátor (obr. 15) pro rychlé a přesné zjištění typu chladiva ve vozidle pomocí metody NDIR pro určení hmotnostní koncentrace chladiva R1234yf. Testovací doba je asi 70 sekund. Napájí se pomocí vestavěného akumulátoru.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

ROBINAIR AC 1234-8YF 

Automatická klimatizace (obr. 16) s integrovaným analyzátorem pro chladivo R1234yf s možností volby režimu jednotlivých procesů (recyklace, vakuum, plnění). Dále obsahuje funkci POE, která umožňuje vstřikování nevodivého oleje pro hybridy a elektromobily. Vstřikování oleje je automatické s elektronickou váhou (dvě nádrže), rovněž tak vstřikování UV barviva. Zařízení má integrovanou tiskárnu s českým textem.

 

BEISSBARTH BAC 5000YF

Automatická klimatizace (obr. 17) pro R-1234yf s integrovaným analyzátorem chladiva a plně automatickým režimem. Součástí je funkce POE (pro vstřikování nevodivého oleje pro hybridy a elektromobily). Ve výbavě najdete 2× USB připojení, vakuové čerpadlo 170 l/min, nádrž na 10 kg chladiva, elektronické ventily HP-LP, vysoušeč filtru 700 cc a vestavěnou tiskárnu.

—————————————————————————————————————–

 

STAHLGRUBER CZ s.r.o. <sem prosim logo Stahlgruber>

www.stahlgruber.cz

 

Zabránění kontaminaci zásobníku chladiva má několik důvodů: ekologický důvod, protože ve vozidle musí být homologované náplně, bezpečnostní důvod, aby nám vozidlo neshořelo, a také cenový důvod, protože stále existuje velký cenový rozdíl mezi starým a novým chladivem a zákazník si platí to chladivo, které je určeno do jeho vozidla, a ne žádné směsi a tak podobně.

 

Analyzátory jsou v současné době obvykle nastaveny na pětiprocentní znečištění chladiva a některé dražší modely umí provádět rozbor na jednotlivé položky, třeba množství vody, vzduchu, druhy chladiv a tak dále. Některé automobilky měly dokonce podmínku, aby analyzátory v jejich plničkách dokázaly rozeznat i propan-butan, protože už nejednou došlo k naplnění chladicích systémů těmito hořlavými látkami a posléze k požáru vozidla.

 

<M> Samostatné analyzátory

Magneti Marelli na chladivo R1234yf se používá v kombinaci s plnicí stanicí, která není tímto zařízením vybavena, jde tedy o levnější modely plnicích stanic.

 

<M> Plničky s možností vestavby analyzátoru

Toto řešení je poměrně cenově nevýhodné, protože cena dodatečné vestavby přičtená k ceně stávající plničky o dost přesahuje cenu plničky, která je již analyzátorem vybavena. Navíc někteří výrobci mají problémy s kalibrací dodatečně vestavěného analyzátoru.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

Plničky s vestavěným analyzátorem jsou vhodné pro provozy s větším počtem pracovníků, protože technik, který zrovna pracuje na údržbě klimatizace vozidla, neví, v jakém stavu ji předal jeho kolega, který s ní pracoval před ním.

 

BOSCH Andiamo ACS 863 a ACS 663 RI

Tato zařízení (obr. 18) disponují těmi nejlepšími technologiemi, které lze v současné době u plniček klimatizací očekávat, a integrovaný analyzátor chladiva je u nich samozřejmostí.

 

—————————————————————————————————————–

 

Würth, spol. s r.o. <sem prosim logo Wurth>

www.wuerth.cz

 

<M> Samostatné analyzátory

Ruční analyzátor chladiva R1234yf Mini ID

Kompaktní ruční přístroj zjistí přítomnost a čistotu chladiva R1234yf v klimatizačním systému vozidla a umožňuje také odhalit vysokou úroveň znečištění

ovzduší. Přístroj je odolný a jednoduchý na obsluhu a přehledně zobrazuje informace o stavu chladiva v okruhu klimatizace.

 

Ultima ID-HVAC R1234yf

Analyzátor (obr. 19) je schopen detekovat sloučeniny R12, R134, R22, uhlovodíky a vzduch, které by následně mohly kontaminovat chladivo R1234yf a tím ho znehodnotit. Pro analýzu si přístroj odebírá pouze 8,5 g vzorku do maximálního tlaku až 2 MPa. Předností je jednoduchá manipulace, rychlá analýza a díky zabudované tiskárně i tisk výsledku provedeného testu.

 

<M> Plničky s integrovaným analyzátorem

COOLIUS Y50a

Výkonné a odolné klimatizační zařízení (obr. 20) s integrovaným analyzátorem chladiva pro plně automatizovanou údržbu systému klimatizace vozidla s chladivem R-1234yf. I při nízkém zbytkovém tlaku chladiva v klimatizačním systému (asi 500 mbar) může být provedena analýza chladiva. K té je zapotřebí pouze 1,5 g chladiva.

 

<popisky obr:>

Obr 01: Samostatný analyzátor AC 5797Q.

 

Obr 02: Samostatný analyzátor AC 5798Q.

 

Obr 03: Samostatný analyzátor AC 5794Q NEUTRONICS LEGEND.

 

Obr 04: Plnička s integrovaným analyzátorem AC 2172 BRAIN BEE AIR-NEX 9450.

 

Obr 05: Přípravek AC 5737 pro vizuální kontrolu stavu náplně klimatizačního okruhu R134a.

 

Obr 06: Sada AC 5917 pro identifikaci POE/PAG oleje.

 

Obr 07: Samostatný analyzátor WAECO Mini Identifier R134a.

 

Obr 08: Samostatný analyzátor WAECO Mini Identifier R1234yf.

 

Obr 09: Plnička s možností vestavby analyzátoru ICE GARD ORO.

 

Obr 10: Plnička s integrovaným analyzátorem WAECO ASC 5500 GRPA.

 

Obr 11: Samostatný analyzátor Neutronics Mini ID pro R1234yf.

 

Obr 12: Plnička s integrovaným analyzátorem WIGAM 200/4 A.

 

Obr 13: Samostatný analyzátor Starline pro R1234yf.

 

Obr 14: Plnička s integrovaným analyzátorem BOSCH Andiamo.

 

Obr 15: Samostatný analyzátor ROBINAIR 1234-IDV.

 

Obr 16: Plnička s integrovaným analyzátorem ROBINAIR AC 1234-8YF.

 

Obr 17: Plnička s integrovaným analyzátorem BEISSBARTH BAC 5000YF.

 

Obr 18: Plnička s integrovaným analyzátorem BOSCH ACS 663 RI.

 

Obr 19: Samostatný analyzátor Ultima ID-HVAC R1234yf.

 

Obr 20: Plnička s integrovaným analyzátorem COOLIUS Y50a.